“Bize Saha Tahsis Edilmezse, Kıbrıs Rallisi Taksim Sahası’ndan Geçemez”

Temmuz sonuna doğru mutabakat sağlanarak gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde ismini GAÜ Çetinkaya olarak değiştiren efsanevi sarı kırmızı kulübün yeni başkanı Asım Vehbi, STAR KIBRIS’a samimi açıklamalarda bulundu. Girne Amerikan Üniversitesi CEO’su da olan Vehbi, tüm bu gelişmelerin çok hızlı bir şekilde geliştiğini, kendisinin deden Çetinkaya’lı olduğunu ve böyle bir görevi kabul etmemek olmazdı diye konuştu. Geçen sezon Çetinkaya’nın ligde küme düşmekten son anda kurtulduğunu, bu durum kendilerini üzdüğünü belirten Vehbi, çocukluğunda futbol oynadığım bu tarihi başarılarla dolu efsane Çetinkaya Kulübü’ne başkan olduğum içinde çok mutluyum ifadelerini kullandı. 

“Çetinkaya’nın böyle bir birlikteliğe ihtiyacı varsı” 

Geçtiğimiz yıl Çetinkaya’nın, büyük sportif ve mali sıkıntılar yaşadığını, yönetim istifa ettikten sonra da üç genel kurulda da başkan adayı çıkmadığını belirten Kulüp Başkanı Asım Vehbi, 3 ay kadar divan kurulunun kulübü yönettiğini söyledi. Sarı Kırmızılı kulüpte sorunların içerisinden nasıl çıkılacağı tartışılırken, sarı kırmızılı camianın önde gelenleri GAÜ ‘ye teklif sundular. GAÜ olarak kendilerinin aslında böyle bir projelerinin olmadığını ancak Lefkoşa’da yeni oluşturulan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin Çetinkaya’nın yanında olması nedeniyle bu evliliğin bizim için sıcak olabileceğini düşündük ve mevzu bahis Çetinkaya olunca da fazla düşünme lükslerinin olmadığını kaydetti. 

“Genel Kurulda başarı değil, kurumsallaşma sözü verdim” 

GAÜ Çetinkaya’nın çiçeği burnunda başkanı Vehbi Asım, Çetinkaya Genel Kurulunda üyelere başarı sözü yerine kurumsallaşma sözü verdiğini kaydetti. Vehbi, kurumsallaşma konusunu da 3 ana başlıkta topladıklarını (idari yapı, mali yapı ve hukuki yapı) ve buna göre de görev dağılımı yaptıklarını belirtti. Ülkemizde futbol marka değerinin üst düzey olmadığını fakat futbolcu maaşlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Vehbi, kulüplerin devamlılık arz eden gelirlerinin olmadığının da altını çizdi. Devletin bir spor politikası olmalı, bu olmadığı zamanda ve sabit gelirler olmadığı için de kişilere bağımlı kalıyorsunuz ve günün sonunda da başkan adayları ve yönetici bulamaz hale geliyorsunuz. Sistemi yanlış olduğunu belirten Başkan Asım Vehbi, istedikleri gibi kurumsallaşmayı oluşturabilirsek Çetinkaya’da eskiden olduğu gibi başkan adayı bulamama değil, yarışla seçimle başkanlık çıkar ifadelerini kullandı. 

“TC – KKTC ilişkilerinde çarpıklıklar var” 

KKTC’de bir kulüpte yetişen futbolcunun bedelsiz olarak Türkiye BAL Ligi’ne gitmesini hoş karşılamadığını söyleyen Vehbi, KKTC - TC ilişkilerinde çok çarpıklıkların var olduğunu, işimize geldiği zaman apayrı devletiz ama işimize geldiği zaman her şey iç içedir ifadelerini kullandı. Bizler de KKTC olarak ödevlerimizi yapmıyoruz. Türkiye’den hep katkı istiyoruz. Federasyonların hep özerk olduğuğu söylense de özerk değildir. İki hükümet bu konuda gerekli adımları atabilirler. Herşey iyi kurulacak iletişimle hal olabileceğini düşünüyorum. 
“Çetinkaya’ya saha tahsis edilmezse, Kıbrıs Rallisi Taksim Sahası’ndan geçemeyecek” 
Başkan Asım Vehbi, Kıbrıs rallisi konusuna içtenlikle değinerek, her şey kulübün üzerindedir ve kulübün menfaatinedir diye konuştu. Vehbi, geçen yıl ralli yapılacağı zaman hem hükümet yetkilileri hem devlet yetkilileri Çetinkaya ya sözler vermişler. Verilen sözler unutulmuş çim ihalesi çıkmış o da beklemeye alınmış. Bizler kulüp menfaati gereği eğer Çetinkaya Türk Spor Kulübü’ne saha tahsis edilmezse Çetinkaya taksim sahasının kullanımına izin vermeyeceğini ve rant elde edeceğini düşünenler var ise de karşılarında bizleri bulacağını buradan söylüyorum ifadelerini kullandı 

“Transfer çalışmalarımızı Futbol Şubesi yürütüyor” 

Sarı Kırmızlı kulübün yeni başkanı Asım Vehbi, kurumsallaşma adına attıkları adımlar çerçevesinde futbol şubesini yönetimde bulunan 5 kişiden oluşturdukları komite tarafından yürütüldüğünü belirtti. Ama kendisinin de başkan olarak denetleme hakkı olduğunu vurgulayan Vehbi, Esin, Burak ve birkaç oyuncu ile anlaştıklarını, anlaşma sağladıkları futbolcularla ilgili olarak bugün toplu olarak imza töreni düzenleyeceklerini kaydetti. Vehbi ayrıca; gerçekçi rakamlarla kulübümüzde görev almak isteyen futbolculara da kapılarının açık olduğunu söyledi. Kurulacak olan kadro ile birlikte bu sezon hedeflerinin küme düşme kabusu yaşamadan orta üst sevileri hedeflediklerini kaydeden Vehbi, belki de hoca ile oyuncular çok büyük bir uyum sağlar ve daha üst sıralara çıkabiliriz diye konuştu. 
“10 senelik anlaşma içerisinde Çetinkaya’nın KOP’ta oynamasını hayal ediyorum” 
Çetinkaya’nın GAÜ ile 10 sene gibi çok uzun peryoda yayılmış bir anlaşma imzaladığının altını çizen GAÜ Çetinkaya Türk Spor Kulübü Başkanı Asım Vehbi, gelecek 10 yıl içerisinde sarı kırmızılı takımın KOOP liginde oynamasını düşünüyorum dedi. Vehbi, herhangi bir anlaşma zemini olması halinde kulüplerinde altyapısı ile birlikte bu değişime hazır olması gerektiğini vurgularken, ülke futbolun da çıtanın yükselmesi, marka değerinin artması ve belli sürdürülebilir mali yapıya sahip gelirleriyle alt yapısıyla profesyonelce çalışan sistem oluşturarak sportif başarıyı yakalamak gerekir diyerek sözlerini tamamladı.